יצחק שנאחה זכאי (ז’כי) ז”ל

בן נעימה ומרדכי
נולד בעירק – בצרה
בי’ בסיון תש”ג , 13/6/1943
התגורר בנען
שרת בחטיבת גולני
יחידה: סיירת גולני
התגייס באוקטובר 1961
נפל בקרב
בכ”ג בניסן תשכ”ב , 27/4/1962
בתקופת פעולות התגמול
מקום נפילה: נוקייב בחוף הכנרת
באזור בקעת הירדן
מקום קבורה: קיבוץ נען
דרגה: טוראי

 

קורות חיים:
נולד ביום י’ בסיון תש”ג (13.6.1943) בבצרה אשר בעירק. עוד בהיותו שם התחיל לומד בבית-ספר יסודי, וכשהמשפחה עלתה לארץ (דרך פרס) המשיך את לימודיו במוסד “אונים”. לאחר-מכן למד בבית-ספר ממלכתי בקיבוץ נען וגם בכיתות- המשך (לתיכוניות) שם. עבד בחקלאות ואהב מאד את משחק-השחמט. באוקטובר 1961 גויס לצה”ל.נפל ביום כ”ג בניסן תשכ”ב (27.4.1962) בקרב על הכנרת והובא למנוחת- עולמים בבית הקברות בקיבוץ נען. הקיבוץ הוציא חוברת על-שמו ולזכרו.
מסלול ניווט לזכרו – רמה”ג-חורשת סכיך.

ז’כי…

עוד בהיותן בבית הספר עבדנו יחד במטעים. הוא נטה שכם ובטא את רצונו הטוב. מסירותו היתה לדוגמה.
היה נער רגיש וחושב, שקדן ואחראי בעבודה ונהניתי מעזרתו החשובה. מחשבתו היתה בוגרת משל בני-גילו. בשיחותינו נתגלה לפני ז’כי כנער יציב, בעל הגיון בריא. הוא זכה להערכה מצד החברה והרגיש עצמו כחלק ממנה. היה חבר טוב בעבודה. קשה להשתחרר מן הצער על אבדן ידיד צעיר. היתה בינינו אהדה הדדית והבנה. הוא היה מלא הוקרה לכל גלוי של ידידות וסבל מגלוי של אדישות. ילדותו הקשה השאירה כנראה עקבות על אופיו ומכאן רגישות-יתר, שהבדילה אותו מחבריו.
לא ראיתי את ז’כי מבזבז את מרצו באורח חסר-תועלת ומוציא את כוחו על מאמצי-סרק. הוא היה יציב בעבודתו אותה עשה במידה גדולה של הבנה, ידע להקשיב ואף להחליט. מילא את תפקידו באורח יעיל תוך תחושה כי זו חובתו אשר עליו לשאת בה.
קוינו כי נזכה לקבל את ז’כי בתוכנו כאחד מאתנו, אך לא זכינו לראותו חי בינינו כחבר בתוך חברתנו. המות עקר אותו כשהוא בראשית נעוריו. לבנו כבד וקשה להשלים עם המחשבה כי אחד מבנינו הטובים איננו עוד.
להבת חייו של ז’כי כבתה – יוצת זכרונו בלבנו.

יוחנן